Bizim Piraziz -
$ DOLAR → Alış: 19,37 / Satış: 19,44
€ EURO → Alış: 21,20 / Satış: 21,28

Piraziz su ürünleri kooperatif Başkanı Hamdi Arslan ‘ dan av sezonu ile ilgili açıklama

Piraziz su ürünleri kooperatif Başkanı Hamdi Arslan ‘ dan av sezonu ile ilgili açıklama
  • 23.10.2018
  • 275 kez okundu

Piraziz Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Hamdi Arslan, bölgede avlanan mezgit ve is-tavritin standart altın-da avlandığını belirte-rek yetkilileri denetim-ler için göreve çağırdı.
Piraziz Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Hamdi Arslan, 1 Eylül’de başlayan yeni av sezonunda palamut avcılığının istenilen düzeyde gittiğini belirtti. Hava şartlarının iyi gitmesi halinde 2 ay daha palamut avcılığı yapılacağını aktaran
Arslan, tezgahlarda bunun yanında mezgit ve istavrit bulunduğunu belirtti.
Arslan, “Mezgit ve istavritte tezgahta bolca var ama şu an avlanan balıklar standart altı, buna nasıl müsaade ediyorlar onu pek anlamış değilim” dedi.
İlerleyen günlerde hamsinin çıkacağını ancak ifade eden Arslan, “Hamsi avcılığının da erken başlamasını sezonun uzun süre sürdürülebilmesi için doğru bulmuyorum. Hamsi Eylül sonu ve Ekim ayı başlarında başlıyor, 1 ay avcılıktan sonra hamsi kıyılarımızı terk ediyor. Bu nedenle hamsi avcılığına biraz geç başlanmasında fayda var” diye belirtti.
Şu an tezgahlarda Marmara hamsisinin olduğunu ancak avlanma şeklinin çok yanlış olduğuna değinen Arslan, şunları kaydetti:
“Marmara’da avlanan hamsiler ise ışıkla avlanıyor. Bu ışıkla avcılık denizlerimize çok fazla zarar veriyor. Marmara denizini özellikle bir göl olarak düşünürsek bu avcılığın vereceği zararı görürüz. Çünkü binlerce zat denize ışık vererek balığı bir araya topluyorlar ve bu şekilde avlıyorlar.
Bu şekilde balığa hiçbir şekilde yaşam hakkı da tanımıyorlar. Devletin kolluk güçlerinin en fazla olduğu yer Marmara denizinde bu gibi şeyler önlenemiyor” diye sözlerine ekledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ