Bizim Piraziz -
$ DOLAR → Alış: 19,37 / Satış: 19,44
€ EURO → Alış: 21,20 / Satış: 21,28

BALIKÇILAR, YENİ AV SEZONUNA HAZIRLANIYOR

BALIKÇILAR, YENİ AV SEZONUNA HAZIRLANIYOR
  • 15.08.2018
  • 323 kez okundu

Ağlarının ve kayıklarının bakım ve onarımını yapan yöremiz balıkçıları, 1 Eylül’de başlayacak yeni sezondan bir hayli umutlu olduklarını dile getirdiler…
Tirebolu’da 15 Ni-san itibarıyla teknelerini kıyılara demirle-yen balıkçılar, yeni sezon hazırlıklarına ağlarının ve kayıkları-nın bakımını yaparak hazırlanıyorlar. Deniz-lerde av yasağının başladığı 15 Nisan’dan 1 Eylül’e kadar iskelelere çektikleri tekneleriyle, zarar gören ağlarının bakım ve onarımını yapmakta olan balıkçılar, çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor.
Giresun’un Tirebolu ilçesindeki balıkçılar, yaklaşık 3 ay önce başladıkları ağ bakımına devam ettiklerini belirttiler. Ağ onarımının ay sonuna kadar süreceğini ifade eden balıkçılar, ağ bakımının ardından bir ay kadar tatil yaptıktan sonra 1 Eylül’de “Vira Bismillah” diyecekleri-ni söylediler. Yeni sezona sorunsuz şekilde hazır olmak için çalıştıklarını bildiren balıkçı Mehmet Cebeci, “Bu meslek hatayı kabul etmiyor. Ağlar yırtık olursa balık yakalayamazsınız, tekneler bakımsız olursa sizi yarı yolda bırakır.

Bunun için her türlü bakıma önem veriyoruz. Her balıkçı ile de ağ bakımı ve onarımı yapamayız. Bu işte tecrübeli kişilerle ağ bakımını yapmak zorundayız. Yeni sezon öncesi her türlü bakımımızı yaparak hazır hale geleceğiz. Burada ağların onarımı, kayıkların tamiratı ve şamandıraların bağlanması gibi birçok iş yapılmaktadır” dedi.
“Deniz kirliliği ağlara zarar veriyor” diyen Cebeci, denizlerde son yıllarda yaşanan kirliliğin, ağlara geçmiş yıllara göre çok daha fazla zarar verdiğini belirterek, “Denizlerimiz her geçen gün bilinçsizce kirletiliyor. Özellikle kullanılan birçok ev eşyasını denizlerde görebiliyoruz. Buzdolabı, çamaşır makinesi, araba lastiği, araba parçaları ağlarımıza takılarak bize çok büyük zararlar veriyor” şeklinde sitemde de bulundu.
BALIKÇILAR YENİ SEZONDAN ÇOK UMUTLU
Yöredeki balıkçıların yeni sezondan bir hayli umutlu olduğunu da dile getiren Cebeci, “Geçtiğimiz sezon özellikle hamsi yüzümüzü güldürmüştü. Hamsi sezonu neredeyse 45-50 gün sürdü. Hamsi sezonunun uzun sürmesi ise balıkçıları kurtardı. Bu sezona da istavrit ile başlayıp, palamut, çinekopla devam edeceğiz ve yine hamsi ile sezonu bitireceğiz. Temennimiz iyi bir sezon geçirmektir” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ